هر بار که می خواهید یک اپلیکیشن دانلود کنید، می شنوید که “برو از تو کافه بازار دانلود کن”. اما ممکن است ندانید که کافه بازار دقیقا چیست. همچنین چگونه این اپلیکیشن در سال گذشته برای سایر سازندگان اپلیکیشن های اندرویدی 285 میلیارد تومان درآمد ایجاد کرده است.

عقب گرد؛ کانال انتشار چیست؟

پس از اینکه اپلیکیشن ساخته می شود به کانالی نیاز دارد تا به تلفن همراه کاربر هدف خود راه پیدا کند. به هر مکانی، خواه فیزیکی خواه مجازی، که اپلیکیشن به کاربر معرفی می شود کانال انتشار می گوییم. همچنین بعضی از کانال های انتشار قابلیت دانلود مستقیم اپلیکیشن را به کاربر می دهد. کانال های انتشار به دو دسته کلی آزاد و وابسته تقسیم می شوند.

 

کاور ویدئو وبینار شت صحنه اپلیکیشن موبایل
95% تخفیف
ویدئو وبینار
پشت صحنه اپلیکیشن های موبایل

 

⭐ این وبینار شما را از پشت صحنه اپلیکیشن های موبایل باخبر می کند

⭐ آیا می دانستید که می توان بدون دانش برنامه نویسی یک اپلیکیشن موبایل ساخت

 

25000 1250 تومان

 

کانال انتشار وابسته؟

به همه ی اپلیکیشن ها و وب سایت هایی که تنها وظیقه شان معرفی و ارائه اپلیکیشن موبایل است، کانال انتشار وابسته می گوییم. برای مثال پلی استور یک کانال انتشار وابسته است. این اپلیکیشن، محیط یکپارچه ای برای معرفی و دانلود اپلیکیشن های اندروید فراهم می کند.

از مزایای این نوع کانال انتشار می توان به تعداد زیاد کاربران، رسانه های بازاریابی داخلی مثل بخش تازه ها و سیستم های آمارگیری و نظر دهی پیش ساخته نام برد. پس از انتشار، آمارگیری و نظرات کاربران به پیشرفت اپلیکیشن کمک می کند. کانال های انتشار وابسته با بستر خود موارد را پوشش می دهند. اجرای بعضی از این موارد مثل بخش نظرات، در کانال های انتشار آزاد سخت و در بعضی موارد غیرممکن است.

اپ استور گوگل پلی
اپ استور شرکت اپل و گوگل پلی، بزرگترین کانال های انتشار وابسته اپلیکیشن در دنیا هستند

کانال انتشار آزاد چیست؟

به همه رسانه هایی که وظیفه اصلی شان چیزی به جز معرفی و ارائه اپلیکیشن است، کانال انتشار آزاد می گوییم. برای مثال، یک وب سایت خبری، کار اصلی اش ارائه اخبار است. اما همین وب سایت می تواند یک اپلیکیشن معرفی کند. همه ی شبکه های اجتماعی نوعی کانال انتشار آزاد هستند.

 

فراهم کردن امکان دانلود مستقیم اپلیکیشن در کانال های انتشار آزاد بسیار آسان است. اما این کار نگرانی هایی را بوجود می آورد. بازدیدکننده ها اعتماد کمتری نسبت به دانلود مستقیم دارند. رعایت مسائل امنیتی و تائید صحت کارکرد اپلیکیشن، از مهمترین ویژگیهای در کانالهای انتشار وابسته هستند که کانال های انتشار آزاد مثل وب سایت ها آن را ندارند. پیشنهاد میکنم لینک کانال انتشار وابسته را در کنار دانلود مستقیم قرار دهید تا اعتماد بازدیدکننده ها جلب شود.

کافه بازار چیست؟

کافه بازار یک کانال انتشار وابسته برای اپلیکیشن های اندروید است. این کانال انتشار به صورت رسمی در سال 1390 شروع به فعالیت کرد. شمار کاربران فعلی کافه بازار از 40 میلیون گذشته است. این عدد تقریبا با تمام دستگاه های اندرویدی فعال در ایرانی برابری می کند. همچنین کافه بازار میزبان 164 هزار اپلیکیشن اندرویدی است.

در طول این سال ها کافه بازار به دلیل تحریم کشور ما توسط گوگل، رشد چشمگیری را تجربه کرده است. قابلیت کلیدی پرداخت درون برنامه ای، امکان پرداخت ریالی را برای توسعه دهندگان ایرانی فراهم کرده است.

شیوه کارکرد

شیوه کارکرد کافه بازار از دید کاربران بسیار ساده است. اپلیکیشن را کافه بازار را نصب می کنند. از بخش های مختلف مثل دسته بندی ها و جست و جو به اپلیکیشن مورد نیاز خود را می یابند. همچنین می توانند اپلیکیشن های نصب شده روی تلفن همراه شان را بروزرسانی کنند.

شیوه کارکرد کافه بازار از دید اپ آفرین ها به صورت مراحل زیر است:

 1. در کافه بازار ثبت نام کنید
 2. با پرداخت هزینه سالانه، حساب شما به نوع توسعه دهنده تبدیل می شود
 3. اپلیکیشنی که ساختید را در محیط آنلاینی که کافه بازار در اختیار شما قرار می دهد ارسال کنید
 4. اپلیکیشن شما توسط نیروی انسانی کافه بازار بررسی می شود
 5. ممکن است اپلیکیشن شما برای انتشار مناسب نباشد و توسط کافه بازار اپلیکیشن رد شود (دلایل این اتفاق)
 6. در صورتی که اپلیکیشن نیازمند اصلاح باشد به شما اطلاع می دهند
 7. پس از رفع ایرادات، اپلیکیشن در کافه بازار منتشر می شود

شیوه درآمد

می توانید اپلیکیشن را به صورت مستقیم در کافه بازار بفروشید. همچنین با استفاده از قابلیت پرداخت درون برنامه ای، می توان با فروش محصولات درون اپلیکیشن کسب درآمد کنید. این کانال انتشار از همه ی درآمدهای حاصل شده از این دو مسیر 30 درصد کسر می کند. این 30 درصد درآمد اصلی کافه بازار و کمیسیون است. پس از اعمال 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده، باقی مانده را که حدود 61 درصد است را به توسعه دهنده می دهد.

سایر محصولات

پس از رشد خارق العاده کافه بازار، شرکت مادر این کانال انتشار، آوای همراه هوشمند هزاردستان اقدام به ساخت اپلیکیشن های دیگری کرد. بعضی از این اپلیکیشن ها شکست خوردند و از مسر خارج شدند. اما دو محصول فعال شرکت دیوار و بلد هستند.

دیوار و بلد؛ دو محصول دیگر کافه بازار
دیوار و بلد؛ دو محصول دیگر کافه بازار

دیوار

به گفته وب سایت دیوار، آن ها از سال ۱۳۹۲ با هدف خرید و فروش بدون واسطه‌ی آنلاین آغاز به کار کردند. این وب سایت و اپلیکیشن آن، در دنیا به خدمات دهندگان تبلیغات طبقه بندی شده(Classified Ads) مشهور هستند. دیوار کار خود را با کلان شهر های ایران شروع کرد. هم اکنون بیش از 50 شهر در ایران می توانند از خدمات دیوار استفاده کنند. همچنین دیوار پا را فراتر گذاشته و به صورت محدود در 4 شهر افغانستان به فعالیت می پردازد.

مثل همه ی وب سایت های این نوع، کاربران مستقیماً با هم تماس می‌گیرند و هیچ واسطه‌ای در این میان وجود ندارد. مانند همه ی خدمات آنلاین دیگر، ممکن این ارتباط مستیم مشکلاتی محدودی را بوجود بیاورد. اما این تعداد در مقابل منافع استفاده از اپلیکیشن دیوار بسیار ناچیز است.

بلد

به گفته شرکت آوای همراه هوشمند هزاردستان، بلد یک اپلیکیشن نقشه و مسیریاب هوشمند است. این اپلیکیشن می خواهد جای اپلیکیشن های مسیر دهی مثل Waze و Google Maps را بگیرد. شاید کار سختی باشد، اما کافه بازار ثابت کرده است که آماده نبرد های بزرگ است.

نتیجه گیری

انتخاب اول قریب به اتفاق اپ آفرین های ایرانی برای انتشار اپلیکیشن شان کافه بازار است. شکایت های زیادی درباره خط مشی های کافه بازار در برابر اپ آفرین ها وجود دارد. حتی برخی رسوایی های مسئله اپلیکیشن شیپور هم از اعتبار این کانال انتشار در بین توسعه دهندگان کاسته است.

کافه بازار برای بدست آوردن جایگاه فعلی زحمت زیادی کشیده است. 40 میلیون کاربر نتیجه این زحمات را نشان می دهد. بدون شک بهترین کانال انتشار برای اپلیکیشن های ایرانی کافه بازار است.

1 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

1 دیدگاه

 • امین فلاحان
  ارسال شده 22 شهریور 1398 در 2:58 ب.ظ 0Likes

  خیلی جالب بود اطلاعاتی زیادی از این مقاله یاد گرفتم

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)