اپلیکیشن به نرم افزاری گفته می شود برای استفاده کاربر نهایی طراحی و ساخته شده است. در اپ آفرینی منظور از اپلیکیشن، اپلیکیشن موبایل است.

اپلیکیشن موبایل چیست؟

موبایل های امروزی از سیستم عامل های پیشرفته بهره می برند. این سیستم عامل ها امکانات بسیار زیادی را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهند تا بتوانند نرم افزار طراحی کنند. نرم افزار های ساخته شده که در بستر سیستم عامل های موبایل اجرا می شوند اپلیکیشن موبایل گفته می شود.

اپلیکیشن ها به روش های مختلفی ساخته می شوند. اما همه ی آن ها باید برای محیط سیستم عاملی که می خواهند در آن اجرا شوند بهینه باشند.

تفاوت های اپلیکیشن و نرم افزار رایانه ای

در نرم افزار های رایانه ای ممکن است برخلاف اپلیکیشن ها رابط کاربری وجود نداشته باشد تا کاربر با آن ارتباط برقرار کند. همچنین یک نرم افزار رایانه ای می تواند برای ارتباط با یک قطعه سخت افزاری ساخته شود. در مقابل اپلیکیشن های موبایل فقط برای کاربر موبایل تولید می شوند.

تفاوت های اپلیکیشن و نرم افزار رایانه ای
تفاوت های اپلیکیشن و نرم افزار رایانه ای

اپلیکیشن اندروید چیست؟

این اپلیکیشن ها فقط برای سیستم عامل اندروید ساخته شده اند. سیستم عامل اندروید یک سیستم عامل قابل اجرا روی موبایل های هوشمند است که در سال 2008 توسط شرک گوگل منتشر شد.

اپلیکیشن های اندروید با استفاده از زبان برنامه نویسی Java ساخته می شوند. همچنین می توان از زبان برنامه نویسی Kotlin هم استفاده کرد. روش های دیگری هم برای ساخت وجود دارد. اما برای ساخت اپلیکیشن حرفه ای برای اندروید بهتر است از Java و Kotlin استفاده شود.

اپلیکیشن های اندروید به صورت رسمی از فروشگاه اپلیکیشن Play قابل دانلود هستند.

اپلیکیشن آی او اس چیست؟

سیستم عامل آی او اس توسط شرکت اپل در سال 2007 منتشر شد. این سیستم عامل فقط برای موبایل های ساخت شرکت اپل تولید شد. در نتیجه اپلیکیشن های iOS فقط روی تلفن های شرکت اپل اجرا می شوند. اپلیکیشن های iOS به صورت رسمی از فرشگاه اپلیکیشن App Store دانلود می شوند.

 

منابع

https://www.techopedia.com/definition/2953/mobile-application-mobile-app
https://searchsoftwarequality.techtarget.com/definition/application

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)