بازی های ویدئویی با جذابیت های بصری ما را به دنیای دیگری می برند. دنیایی که بسته به سلیقه دیگر نمی خواهیم از آن خارج شویم. می خواهیم تا ابد قهرمان آن دنیا بمانیم. هر چقدر آزادی تصمیم گیری بازی کننده در دنیای بازی ویدئویی بیشتر باشد، خارج شدن از آن دنیا برایش سخت تر می شود. یکی از موفق ترین شرکت های سازنده  بازی های ویدئویی که دنیاهای بی نظیری روی موبایل ساخته Supercell است.

این شرکت فنلاندی در سال 2010 تاسیس شد که اولین بازی خود را در سال 2011 منتشر شد که البته تنها بازی غیر موبایلی Supercell بود. در این مقاله با Supercell آشنا می شوید؛ شرکت بازی سازی که در روز بیش از 2 میلیون دلار پول در می آورد. منبع این قدرت موبایلی بودن بازی هایی است که Supercell می سازد. هر کسی می تواند یک بازی به صورت اپلیکیشن موبایل بسازد.

چرا و چگونه؟

شرکت Supercell در سال 2010 با سرمایه گذاری اولیه Mikko Kodisoja و Ilkka Paananen در فنلاند تاسیس شد. اولین بازی که این شرکت توسعه داد، Gunshine بود.ساخت این بازی که روی مرورگر وب و دستگاه های موبایل اجرا می شد، 8 ما طول کشید. پس از آن شرکت Accel 8 میلیون یورو روی این شرکت سرمایه گذاری کرد. طولی نکشید که در نوامبر 2011 Supercell اولین بازی خود Gunshine را متوقف کرد.

Mikko Kodisoja در سمت چپ و Ilkka Paananen در سمت راست

بازی Gunshine که توانسته بود حدود 500 هزار کاربر جذب کند، به سه دلیل از بین رفت:

  • به اندازه کافی برای بازی کنندگان جذاب نبود
  • روند بازی بسیار سخت بود
  • نسخه موبایل به خوبی نسخه تحت مرورگر کار نمی کرد

پس از این اتفاق استراتژی های شرکت تغییر کرد.

🎁دوره ویدئویی رایگان: چگونه با ساخت اپلیکیشن های موبایل کسب درآمد کنیم؟  ثبت نام رایگان

 

بازی ها

پس از توقف Gunshine شرکت پنج بازی دیگر را به صورت آزمایشی طراحی کرد. یکی از نمونه های آزمایشی موفق Hey Day بود که به صورت رسمی اولین بازی بین المللی آن شد. در ادامه فقط به بازی هایی اشاره می کنیم که در حاضر فعال هستند. در صورتی که Supercell برای رسیدن به موفقیت فعلی شکست های سنگینی تجربه کرده است.

Hey Day

این بازی در واقع نسخه Supercell شده ای از بازی موفق FarmVille است. در این بازی، مدیریت مزرعه به بازی کننده سپرده می شود؛ مزرعه ای که صاحب آن از مدیریتش ناتوان است. محیط جذاب و مکانیزم خوب بازی، در سال 2014 جایزه ی برنزی وب سایت Pocket Gamer را برای شرکت به ارمغان آورد.

بازی Hey Day
بازی Hey Day

Clash of Clans

حجم تبلیغات انجام شده برای یک بازی آنلاین موبایلی که فقط شش ماه توسعه آن به طول انجامید، موفقیت بی سابقه ای برای Supercell به ارمغان آورد. طی هفت سال گذشته Clash of Clans بیش از یک میلیارد بار دانلود شده است. فقط در یک ماه گذشته، این بازی 28 میلیون دلار درآمد برای شرکت ایجاد کرده است.

در این بازی، مدیریت یک روستا به بازی کننده سپرده می شود تا با منابع در اختیارش آن را توسعه دهد. این منابع با حمله به روستای سایر کاربران بدست می آید. بروزرسانی های عالی در گیم پلی و داستان پردازی کافی، موفقیت Clash of Clans را در میان بازی های موبایلی کم نظیر کرده است. به جرات می توان گفت که موفقیت Clash of Clans تکرار نشدنی است.

بازی Clash of Clans

Boom Beach

دو سال پس از انتشار Clash of Clans شرکت تصمیم به انتشار بازی بعد خود کرد که شاید موفقیت بازی قبلی را تکرار کند.شاید شباهت های زیاد Boom Beach با بازی قبل از خود هم به همین دلیل است، اما تا امروز نتوانسته است موفقیت درخشانی نسبت به بازی های قبل و حتی بعد از خود بدست آورد. اما بازی کننده های مشتاق این بازی بیش از یک میلیون دلار در ماه گذسته در این بازی خرج کرده اند. در این بازی به جای روستا مدیریت و دفاع از یک جزیره به عهده بازی کننده است.

بازی Boom Beach

Clash Royale

دیگر تقلید از سبک افسانه ای Clash of Clans برای Supercell جواب نمی داد. شرکت نیاز به یک مکانیزم بازی جدید نیاز داشت تا دوباره موج موفقیت را به حرکت در بیاورد. Clash Royale با شیوه جدید کارت گونه برای دفاع از قلعه توانست با موفقیت این ماموریت را انجام دهد. با برگزاری مسابقات Clash Royale در انگلیس و ژاپن شهرت بازی سرسام آور شد. با اینکه این بازی هنوز هم نتواسته است بازی Clash of Clans را تکرار کند، اما در زمان مشابه تقریبا به همان اندازه درآمد ایجاد کرده است.

 

 

این بازی جوایز جالب توجهی کسب کرده است:

  • بهترین بازی سال 2017 از دید Google Play
  • بهترین بازی چند نفره در سال 2017 از دید International Mobile Gaming
  • نامزد بهترین بازی تکاملی سال 2018 از دید British Academy Games

بازی Clash Royale

Brawl Stars

یک سال پس از Clash Royale شرکت مکانیزم همیشگی خود را کنار گذاشت و بازی Brawl Stars را منتشر کرد. در این بازی برخلاف همه ی بازی های قبلی، همه ی گیم پلی بازی در اختیار بازی کننده قرار گرفته است. تا پیش از این بازی، آیتم های بازی های Supercell براساس مکانیزم از پیش تعیین شده حرکت می کردند. در این بازی های قبلی کاربر فقط جای آیتم را در صفحه ی ماتریسی بازی مشخص می کرد. اما در Brawl Stars همه چیز تغییر کرد و تک تک حرکات شخصیت بازی در اختیار بازی کننده قرار گرفته است. با توجه به زمان نه چندان دیر این بازی، فعلا نمی توان درباره موفقیت آن صحبتی کرد.

بازی Brawl Stars

بازاریابی

شیوه های بازاریابی Supercell در طول زمان تغییرات زیادی کرده است. حجم تبلیغات ویدئویی شرکت در تلویزیون کشور های هدف و همچنین یوتیوب بسیار زیاد است. فقط در یک مرحله بازاریابی بازی Clash of Clans، شرکت برای دیده شدن توسط 118 میلیون نفر، 9 میلیون دلار هزینه کرد. طبق گزارش روزنامه گاردین، تبلیغات Clash of Clans، محبوب ترین تبلیغ در طول مسابقات Super Bowl بوده است.

 

🎁دوره ویدئویی رایگان: چگونه با ساخت اپلیکیشن های موبایل کسب درآمد کنیم؟  ثبت نام رایگان

 

تبلیغی که در آن لیام نیسن، بازیگر مشهور سینما، درباره انتقامش از کسی که روستای او در Clash of Clans را تخریب کرده است صحبت می کند، 165 میلیون بار دیده شد.

 

 

همچنین از مهم ترین روش های بازاریابی Supercell پس از Clash of Clans تبلیغ بازی ها درون دیگر بازی ها است. برای نمونه، بخش اعظمی از کاربران اولیه ی بازی Clash Royale توسط بنر هایی که در Clash of Clans به نمایش درآمده بودند بدست آمد.

درآمد

Supercell با مدل درآمدی فروش آیتم مجازی، مثل Gem (الماس) در Clash Royale، توانسته است ماهیانه حدود 55 میلیون دلار درآمد داشته باشد. همه ی بازی های Supercell رایگان هستند. بازی سازی های عمیقی که شرکت در بازی های خود انجام می دهد چنان اعتیادی را برای بازی کننده ایجاد می کند که بطور میانگین هر کاربر حداقل یکبار آیتم های مجازی بازی ها را خریده است.

منابع

https://www.forbes.com/sites/karstenstrauss/2013/04/18/the-2-4-million-per-day-company-supercell/

https://supercell.com/en/

https://en.wikipedia.org/wiki/Supercell_(video_game_company)

https://aws.amazon.com/solutions/case-studies/supercell/

https://sensortower.com/ios/publisher/supercell/488106216

https://medium.com/accel-insights/why-supercells-founder-wants-to-be-the-world-s-least-powerful-ceo-38bf173d607c

https://appsamurai.com/mobile-app-success-story-how-clash-of-clans-did-it/

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)