همه ی افراد علاقمند به ساخت اپلیکیشن موبایل، دانش برنامه نویسی ندارند. همچنین بسیاری از آن ها فرصت یادگیری این دانش برایشان فراهم نیست. در مقاله های قبل اشاره کردیم که یکی از روش های ساخت اپلیکیشن موبایل بدون دانش برنامه نویسی، استفاده از اپلیکیشن ساز آنلاین است.

آیا از اپلیکیشن ساز آنلاین استفاده کنیم؟

در هر روش ساخت اپلیکیشن موبایل، مزایا و معایبی وجود دارد. با بررسی این موارد و در نظر گرفتن شرایط خود، می توان بهترین انتخاب را انجام داد. خدمات دهنده های اپلیکیشن ساز آنلاین، برای اپلیکیشن های محتوا محور گزینه مناسبی هستند. این مزیت در خود یک ایراد مهم دارد. همین مزیت محدودیت قابل توجهی برای ساخت انواع دیگر اپلیکیشن ها دارد.

مزایا

 • تقریبا ارزان ترین روش ساخت اپلیکیشن بدون دانش برنامه نویسی
 • زمان ساخت آنی در اکثر اپلیکیشن ساز ها
 • مناسب برای اپلیکیشن های محتوا محور

معایب

 • طراحی های محدود به گزینه های از پیش تعریف شده ی اپلیکیشن ساز
 • انعطاف کم برای اپلیکیشن غیر از محتوا محور
 • تا حدی باید خودتان دست به کار شوید
 • پذیرفته نشدن بسیاری از اپلیکیشن های ساخته شده با این سرویس ها توسط اپ استور ها
🎁دوره ویدئویی رایگان: چگونه با ساخت اپلیکیشن های موبایل کسب درآمد کنیم؟  ثبت نام رایگان

 

اپلیکیشن ساز رایگان، از افسانه تا واقعیت

اطمینان داشته باشید که هیچ چیزی گران تر از رایگان نیست. برخی از اپلیکیشن سازهای آنلاین خدمات خود را رایگان ارائه می دهند. این رایگان بودن، سرویس شما را به ابزارهای کمی محدود می کند. حتی در مواردی اپلیکیشن سازهای رایگان برچسب برند خود را در همه جای اپلیکیشن درج کرده اند.

 

در ادامه برترین سرویس های اپلیکیشن ساز آنلاین را بررسی خواهیم کرد. در این بررسی، 5 فاکتور قیمت، نمونه های ساخته شده، آموزش استفاده، توانایی ساخت انواع اپلیکیشن و پشتیبانی مورد بررسی قرار گرفته است.

اپتو

اپتو تمرکز اصلی اش را متوجه اپلیکیشن های محتوا محور کرده است. اکثر ماژول های این خدمات دهنده مربوط به محتوا هستند. بخش آموزش و بلاگ اپتو محتوای کافی ندارد. از طرفی با توجه به انعطاف کم این وب سایت در ارائه انواع اپلییکیشن، هزینه قابل توجهی در بالاترین سطح خدمات خود دریافت می کند.

حدود 25 اپلیکیشن در قسمت نمونه های ساخته شده اپتو به نمایش گذاشته شده است. اکثر آن ها کم کاربر و فقط محتوای محتور هستند. اپتو در سال 1397، به عنوان برترین اپلیکیشن ساز آنلاین از نگاه داوران جشنواره وب و موبایل ایران برگزیده شد.

نمونه اپلیکیشن های ساخته شده با اپلیکیشن ساز آنلاین اپتو
نمونه اپلیکیشن های ساخته شده با اپلیکیشن ساز آنلاین اپتو

 

اپلیکیشن ساز آنلاین موبایل پازلی

پازلی برنده عنوان بهترین اپلیکیشن ساز آنلاین از نگاه داوران جشنواره وب و موبایل ایران در سال 95 است. شاید عناوین جشنواره ها تاییدی بر کیفیت نباشند، اما دست کم می توان به سابقه پازلی استناد کرد.

چاشنی تعامل با کاربر در پازلی خوب است. نمونه های منتخب ساخته شده با این اپلیکیشن ساز ( به انتخاب خودشان) اپلیکیشن های با کیفیت و کاربر پسندی هستند. از دیگر مزایای پازلی می توان به آموزش های مفصل، بلاگ نسبتا فعال و  تعرفه های مقرون به صرفه اشاره کرد. نکته جالب توجه در مورد تعرفه های این سایت، شش ماهه بودن آن ها است. در صورتی که در سایر اپلیکیشن ساز ها، تعرفه ها به صورت سالیانه اخذ می شوند. البته مثل سایر گزینه های این بررسی، با درج برند پازلی، می توانید از امکانات آن استفاده کنید.

نمونه اپلیکیشن های ساخته شده با اپلیکیشن ساز آنلاین پازلی
نمونه اپلیکیشن های ساخته شده با اپلیکیشن ساز آنلاین پازلی

اپچار

این اپلیکیشن ساز آنلاین برای تولید اپلیکیشن از وردپرس کمک می گیرد. در این حالت مدیریت محتوای اپلیکیشن با استفاده از وردپرس نصب شده روی هاست مشتری انجام می شود. مزیت این روش استقلال کامل اپلیکیشن از اپلیکیشن ساز، پس از ساخته شدن است. از معایب آن هم می توان به ضرورت دانستن کار با وردپرس اشاره کرد.

با وجود زیاد بودن تعرفه های اپچار، در ازای خدمات ارائه شده معقول به نظر می رسد. اگر سخت گیر نباشیم، آموزش های خوبی در اپچار منتشر شده است. این اپلیکیشن ساز، با قدرت وردپرس قابلیت ساخت اپلیکیشن های فروشگاهی را هم به شما می دهد.

نمونه اپلیکیشن های ساخته شده با اپلیکیشن ساز آنلاین اپچار
نمونه اپلیکیشن های ساخته شده با اپلیکیشن ساز آنلاین اپچار

فرا اپ

در وب سایت فرا اپ نمونه های ساخته شده توسط خدمات شان پیدا نشد. با استفاده پنل آزمایشی رایگان این اپلیکیشن ساز آنلاین، یک اپلیکیشن ساختم که کیفیت نهایی در حد سایر خدمات دهنده ها بود. اما تعرفه های این وبسایت در مقابل کیفیت ارائه شده متناسب نیست. با وجود ساده بودن کار کردن با پنل فرا اپ، دست کم تا زمان انتشار این مقاله هیچ آموزشی در سایت پیدا نکردم. البته بلاگ فرا اپ محتوای بروز و جالبی منتشر کرده است.

اپ ساز

وب سایت اپ ساز طیف وسیعی از انواع اپلیکیشن را ارائه می دهد. برای نمونه این اپلیکیشن ساز، توانایی ارائه اپلیکیشن های خدمات مثل اپلیکیشن خشک شویی را دارد. اما نکته عجیب نبود تعرفه مشخص و از پیش تعیین شده در وب سایت است. در شیوه کاری اپ ساز ابتدا اپلیکیشن ساخته و پس از آن اعلام هزینه می شود.

آموزش ها و مطالب بلاگ مفید و کاربردی هستند. اما نکته عجیب دیگر تعداد بسیار زیاد اپلیکیشن ها در اکانت توسعه دهنده این اپلیکیشن ساز در Play Store است. تقریبا همه ی اپلیکیشن هایی که با این خدمات دهنده تولید شده اند، روی اکانت این وب سایت منتشر شده است.

مستر تو اپ – mr2app

شعار این اپلیکیشن ساز، ساخت اپلیکینش موبایل برای وب سایت در چند دقیقه است؛ چیزی شبیه شعار مشهور وردپرس. البته این دو با هم ارتباط دارند. این اپلیکیشن ساز آنلاین، مثل اپچار، از وردپرس برای مدیریت محتوای اپلیکیشن بهره می برد. اما مزیت مستر تو اپ نسبت به اپچار، توانایی ساخت اپلیکیشن های خدمات آگهی است.

تعرفه خدمات mr2app نسبت به کیفیت اپلیکیشن نهایی معقول است. پشتیبانی خوب، آموزش های دسته بندی شده و منظم و بلاگ بروز را هم به مزایای این اپلیکیشن ساز آنلاین اضافه کنید. مستر تو اپ گزینه مناسبی برای ساخت اپلیکیشن های وابسته به وردپرس است.

نمونه اپلیکیشن های ساخته شده با اپلیکیشن ساز آنلاین mr2app
نمونه اپلیکیشن های ساخته شده با اپلیکیشن ساز آنلاین mr2app

اپلیکیشن ساز جو اپ – JoApp

جو اپ که روی دامنه bejo.ir فعالیت می کند تالار افتخارات قدرتمندی دارد. این اپلیکیشن ساز چندان آنلاین هم نیست. در واقع برای استفاده از نرم افزار جو اپ باید آنلاین باشید. این اپلیکیشن ساز چندین بار از نظر مردم و داوران در جشنواره وب و موبایل ایران برگزیده شده است. شاید یکبار برگزیده شدن دلیل با کیفیت بودن نباشد، اما چند بار برگزیده شدن نشان از رضایت است. رضایتی که بازار هدف و مشتریان اپلیکیشن ساز ها به آن اذعان کرده اند.

JoApp انواع اپلیکیشن هایی که سایر خدمات دهندگان این لیست ارائه می دهند را تولید می کند. همچنین مستندات فنی با ارزشی برای برنامه نویسان خلاق در نظر گرفته است. سازندگان جو اپ برای اکثر مطالب آموزشی ویدئو تولید کرده اند. JoApp مقرون به صرفه ترین اپلیکیشن ساز آنلاین است. ویترین اپلیکیشن های ساخته شده با جو اپ بسیار مفصل و عالی به نمایش گذاشته شده اند.

نمونه اپلیکیشن های ساخته شده با اپلیکیشن ساز آنلاین joapp
نمونه اپلیکیشن های ساخته شده با اپلیکیشن ساز آنلاین joapp

 

بهترین اپلیکیشن ساز رایگان

خب تا همین جای کار هم تصمیم دشواری است که از اپلیکیشن ساز استفاده کنیم. اما اینکه بهترین اپلیکیشن ساز کدام است مثل انتخاب بین بد و بدتر است. پیشنهاد می کنم بجای جستجو دنبال بهترین اپلیکیشن ساز آن هم رایگان، از یک توسعه دهنده کمک بگیرید.

 

نتیجه گیری

تا زمانی که می خواهید یک اپلیکیشن محتوا محور بسازید، اپلیکیشن ساز آنلاین گزینه بدی نیست. اما همیشه معتقدم بهترین روش ساخت اپلیکیشن موبایل کد دست نویس شده توسط توسعه دهنده است. از طرفی همکاری با یک توسعه چند برابر استفاده از این خدمات دهنده ها دردسر و هزینه دارد. در نهایت شما باید تصمیم نهایی را بگیرید.

 

 

شما از کدام روش برای ساخت اپلیکیشن موبایل استفاده می کنید؟

 

1 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

1 دیدگاه

 • نور صنعت
  ارسال شده 24 دی 1398 در 4:00 ب.ظ 0Likes

  عالی است
  موفق باشید

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)