این روز ها هر کسی یک یا حتی بیشتر از یک حساب کاربری اینستاگرام دارد. این جامعه کاربری بالای اینستاگرام به منبع درآمد برای بسیاری از افراد تبدیل شده است. اما سوالی که کاربران اینستاگرام در کشور ما از خود می پرسند این است که درآمد اینستاگرام از چه راهی بدست می آید؟

اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی مبتنی بر اشتراک تصویر است که در سال 2010 توسط کوین سیستروم و مایک کرایگر ساخته شد. این شبکه اجتماعی در سال 2012 با مبلغ 1 میلیارد دلار آمریکا به تملک فیس بوک درآمد.

 

آمار رشد اینستاگرام

اینستاگرام بالاترین نرخ رشد بین تمام شبکه های اجتماعی را دارد. در میانه ی سال 2018 تعداد کاربران فعال ماهانه این شبکه اجتماعی از مرز 1 میلیارد گذر کرد. همچنین امریکایی ها بیشترین شناخت را نسبت به اینستاگرام پس از فیسبوک میان شبکه اجتماعی دارند. اینستاگرام هم اکنون بیش از 500 میلیون کاربر فعال روزانه دارد که دست کم یکبار اپلیکیشن یا وب سایت را بازدید می کنند. همه ی این رشد باعث شده تا بسیاری پیش بینی کنند که اینستاگرام در سال 2019 بیش از 14 میلیارد دلار درآمد کسب می کند.

تعداد کاربران فعال ماهانه اینستاگرام از ابتدای2013 تا ژوئن 2018
تعداد کاربران فعال ماهانه اینستاگرام از ابتدای2013 تا ژوئن 2018

اینستاگرام چگونه پول در می آورد؟

اینستاگرام از مدل درآمدی تبلیغات برای پول درآوردن استفاده می کند. این تبلیغات شبیه یک پست میان پست های صفحه اصلی یا لیست پست های فردی که در حال بازدید از آن هستید به نمایش در می آید. این شبکه اجتماعی تبیلغات مشتریانش را به صورت کاملا هوشمندانه و براساس موقعیت جغرافیایی منتشر می کند. پس از آن جایی که کشور ما با وجود تحریم های فعلی امکان مبادلات ارزی به اینستاگرام را ندارد، اگهی دهندگان نمی توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

در صورتی که با هر روشی با آی پی کشور دیگری از اینستاگرام استفاده کنید، تبلغیات متناسب با همان منطقه نمایش داده می شود.

نمونه تبلیغات در اپلیکیشن اینستاگرام
نمونه تبلیغات در اپلیکیشن اینستاگرام

هزینه ای که اینستاگرام بابت نمایش ویدئو یا تصویر تبلیغاتی دریافت می کند متغیر است. این هزینه به ازای کلیک کاربر بر روی دکمه ای که زیر تصویر یا ویدئو تعریف می کنید از حساب اعتباری تبلیغ دهنده کسر می شود. هزینه هر کلیک کاربر در اینستاگرام از 20 سنت تا 2 دلار تغییر می کند. این تغییر به عوامل فیلتر شده بستگی دارد. برای مثال هر چقدر رنج سنی کاربران هدف خود را دقیق و کوچک انتخاب کنید هزینه افزایش می یابد. در زیر عوامل تاثیر گذار بر هزینه هر کلیک در اینستاگرام آمده است:

  • موقعیت جغرافیایی
  • سن
  • جنسیت
  • زبان
  • علاقه مندی ها
  • ارتباط ها (دنبال کنندگان و دنبال شوندگان)
  • رفتار کاربران

آمار درآمد اینستاگرام

با رشد خیره کننده ای که اینستاگرام در دو سال اخیر تجربه کرده، انتظار رشد درآمد طبیعی است. اینستاگرام فقط در سال 2019 بیش از 14 میلیارد دلار درآمد بدست آورد. حتی برخی کارشناسان پیش بینی کرده اند که ای شبکه اجتماعی، در سال 2020 دو برابر سال 2019 درآمد کسب خواهد کرد.

تخمین درآمد از تبلیغات اینستاگرام و فیسبوک در بازه های سه ماهه
تخمین درآمد از تبلیغات اینستاگرام و فیسبوک در بازه های سه ماهه

همچنین با توجه به تعداد کاربران و میزان محبوبیت، اینستاگرام به تنهایی 900 میلیون دلار از وجود کاربران کشور برزیل بدست می آورد. در حال حاضر بیش از 7 درصد کل کاربران این شبکه اجتماعی برزیلی هستند. اینستاگرام در ایالات متحده حدود 110 میلیون کاربر دارد که تنها رقیب او بعد از فیسبوک، اسنپ چت است.

 

نتیجه گیری

دلایل زیادی برای رشد کم نظیر اینستاگرام ذکر شده است. اما شاید مهم ترین دلیل این پیشرفت و درآمد، ذائقه ی به اصطلاح فست فودی انسان ها برای مصرف اطلاعات باشد. پیشنهاد می کنم مقاله ارزش های پیشنهادی اپلیکیشن های موبایل را مطالعه کنید.

منابع

https://www.investopedia.com/articles/personal-finance/030915/how-instagram-makes-money.asp
https://buildfire.com/instagram-revenue-and-usage-statistics-breakdown/
https://www.fool.com/investing/2019/01/22/instagram-could-bring-in-14-billion-in-revenue-thi.aspx
https://adespresso.com/blog/instagram-statistics/
https://www.tubefilter.com/2019/01/22/analysts-project-instagram-will-rake-in-14-billion-in-revenues-in-2019/
https://www.businessofapps.com/data/instagram-statistics/

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)