آیکون اپ چیست؟

تعریف های زیادی از آیکون اپ بیان شده است. بهترین آنها تعریفی است که StoreMaven ارائه داده است. آیکون اپ، یک ایدئولوژی بصری برای اپ است. آیکون شخصیت اپ است.

چرا آیکون مهم است؟

اما ماجرا به این سادگی ها نیست. آیا به عشق در یک نگاه باور دارید؟ آیکون اپ چنین وظیفه دارد توجه کاربران را در یک نگاه به اپ شما جلب کند. در اپ استور ها کاربر حداکثر 3 ثانیه به اپ شما در بین سایر اپ ها توجه می کند. در نتیجه باید با استفاده از آیکون اپ بیشترین توجه را در این 3 ثانیه جلب کنید.

در اپ استور اپل، دست کم 18 درصد از کل توجه کاربر در صفحه اپ به آیکون اپ جلب می شود. همچنین در پلی استور آیکون اپ 11 درصد کل از توجه را به خود اختصاص می دهد.

نکته ی قابل توجه این است که آیکون اپ محدود به لوگو نیست و به تنهایی می تواند یک انگیزاننده بسیار قوی در باز شدن صفحه اپ در اپ ستور ها باشد. در واقع نام و آیکون اپ کلید های باز شدن در های موفقیت از طریق اپ استور ها به روی اپ هستند.

ویژگی های آیکون اپ جذاب

در این مقاله با 5 ویژگی مهم آیکون اپ آشنا می شوید. با رعایت کردن این ویژگی ها، هر آیکون اپی به طنازی تبدیل می شود که کاربران را به دانلود اپ ترغیب می کند.

  1. مقیاس پذیر باشد
  2. هویت داشته باشد
  3. با عملکرد اپ هماهنگ باشد
  4. منحصر به فرد باشد
  5. از کلمات استفاده نکند

1)مقیاس پذیر باشد

بهترین اندازه در طراحی آیکون اپ 1024 در 1024 پیکسل است. در این مقیاس میتوانید آیکون اپ را به هراندازه دیگری تبدیل کنید. این اندازه بزرگترین حالت ممکن است که در صفحه نمایش های رتینا کاربرد دارد. کامل ترین خط مشی مقیاس پذیری در طراحی آیکون اپ در سایت UXmisfit گفته شده است.

همچنین بخوانید : ۴ زیر دسته بندی بازی های تفننی موبایل

2) هویت داشته باشد

عکس کارت ملی اپ شما آیکون آن است. یکی از نشانه های با هویت بودن، نهایت سادگی در عین انتقال کار کلیدی اپ است. نکته کارگشا در ساده کردن و هویت بخشی به آیکون حذف موارد اضافه است. پس از تکمیل طراحی به آیکون اپ نگاه کنید. آیا گزینه ای برای حذف وجود دارد که به انتقال مفهوم کلی اپ کمکی نکند. آیکون با هویت اصطلاحا شسته رفته است.

حذف موارد اضافی در آیکون اپ
حذف موارد اضافی در آیکون اپ – برگرفته از 7 Handy Tips for Better App Icon Design

3) با عملکر اپ هماهنگ باشد

در کتاب اپولو برای این مورد مثال خوبی آورده ام. وقتی با کسی دست می دهیم احتمالا می توان از پوست دست او درباره شغلش حدس هایی بزنیم. برای مثال اگر پوست دست خراشیده و ضمختی داشت، احتمالا او کارگر یا کشاورز است.

آیکون اپ باید با کاری که انجام می دهد هماهنگ باشد و با یک زبان صحبت کنند. شاهکارهای طراحی آیکون ها کاری می کنند که با یک تصویر بند انگشتی لب کلام اپ را به کاربر منتقل می کنند.

4) منحصر به فرد باشد

در حال حاضر دست کم 50 اپ مشابه اپ شما یا آن چه اپ شما انجام می دهد وجود دارد. حالا تصور کنید که همه ی آن ها در کنار هم هستند و کاربر می خواهد یکی را برای نیاز خودش دانلود کند. تنها چیزهایی که می بیند آیکون و نام اپ است.

دوباره ماجرای توجه 3 ثانیه ای را بخاطر بیاورید. اگر آیکون اپ شما منحصر به فرد نباشد چیزی جز نمونه ای از دیگران نیست. تصویر زیر برترین اپ های دسته بندی مدیریت فردی در اپ استور اپل است. کدام یک آن قدر منحصر به فرد است که شما را به دانلود ترغیب می کند.

اپ های دسته بندی مدیریت فردی در اپ استور اپل

5) از کلمات استفاده نکند

فقط در صورت وجود یکی از سه شرط زیر می توان از کلمات و حروف در آیکون اپ استفاده کرد:

  1. لوگو فونت باشد
  2. به صورت بج ( به ترفند انتهای مقاله مراجعه شود) قرار گیرد
  3. در اپ های سریالی، متمایز کننده از سایرین باشد

در غیر این صورت استفاده از حروف و کلمات چهره آیکون را بی کیفیت نشان می دهد. آیکون بی کیفیت اعتماد اولیه کاربر برای دانلود را کاملا ازبین می برد.

text on app icon
اپ های آموزش زبان که از حروف و کلمات استفاده کردند. به ترتیب از راست به چپ کیفیت افت می کند

در تصویر بالا به آیکون سمت چپ توجه کنید. در صفحه تلفن همراه و در کنار سایر اپ ها، حتی خود شکل اصلی این اپ درک نمی شود. همچنین در مورد سوم، بج ها ضعیف استفاده شده اند.

این مقاله هم ممکن است برای شما مفید باشد : نظرات اپ و ۷ راه خارق العاده افزایش آن

بج و ترفند استفاده از آن

در آیکون اپ بج به معنی نوعی داده اضافه بر آیکون است که براساس کاربرد اصلی اپ افزوده می شود. در تصویر زیر بج تعداد ایمیل خوانده نشده اپ Gmail در رابط کاربری TouchWiz را مشاهده می کنید.

اما در این مقاله منظور بج ساخته شده توسط اپ آفرین درون خود آیکون اپ است. در این حالت اپ آفرین با استفاده از یک بج در حاشیه ی آیکون نکته ی انگیزاننده ای را به کاربر نسان می دهد. ویژگی خاصی که اپ را از دیگر اپ ها متمایز می کند مثل زمان می تواند برگ برنده باشد. برای مثال بج سال می تواند نظر هر کسی را جلب کند.

اپ های رقیب Clean Master به همراه بج انگیزاننده
اپ های رقیب Clean Master به همراه بج انگیزاننده

نتیجه

در این مقاله 5 شرط یک آیکون اپ را معرفی کردم که با رعایت آنها کاربر یک دل نه صد دل فریفته دانلود اپ شما می شود. همچنین ترفند بج اثرات غیر قابل تصوری را در رقابت با سایر اپ های مشابه ایجاد می کند.

این مقاله را بعد از خواندن مقالات زیر به همراه تجربه شخصی خودم نوشتم؛ با احترام.
https://medium.com/@flarup/designing-better-app-icons-bac276f89ead
https://www.apptweak.com/aso-blog/introducing-app-icon-color-palette-tool
https://www.storemaven.com/encyclopedia/app-icon/
https://medium.com/sketch-app-sources/7-handy-tips-for-better-app-icon-design-a43e370307cc
https://www.lynda.com/Android-tutorials/App-Store-Optimization-iOS-Android-Applications/474423-2.html

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)