ساخت اپلیکیشن اندروید ساده است. اما برای ساخت یک اپلیکیشن حرفه ای برای اندروید به دقت زیادی نیاز دارید. این کار یک مسیر مشخص دارد. در این مقاله مسیر ساخت اپلیکیشن اندروید حرفه ای به صورت مرحله به مرحله آموزش داده می شود.

 

 

مسیر ساخت اپلیکیشن اندروید حرفه ای

تقریبا ساخت هر اپلیکیشن اندروید سه مرحله زیر را طی می کند:

  1. یافتن ایده
  2. ساخت اپلیکیشن
  3. آزمایش و رفع ایرادات

این مراحل شامل زیر مرحله های دیگری می شوند. اگر این مراحل به صورت کامل انجام شوند، در نتیجه یک اپلیکیشن اندروید حرفه ای ساخته می شود. نکته مهم در این مسیر تکرار پذیری آن است. با تکرار هر مرحله و به صورت کلی همه مراحل، بهترین نتایج حاصل می شود.

مهم: این مسیر براساس تجربه های شخصی ارائه شده و بی نقص نیست.

1) یافتن ایده

یکی از سخت ترین مراحل ساخت یک اپلیکیشن اندروید حرفه ای یافتن ایده است. قرار نیست بهترین ایده را بیابید که دنیا را تکان دهد؛ لطفا همیشه این نکته را در این مرحله در ذهن خود مرور کنید. در واقع هیچ بهترینی وجود ندارد. هر چیزی قابل بهتر شدن است.

 

یافتن ایده در ساخت اپلیکیشن اندروید حرفه ای

 

ایده ای بیابید که به ساختنش می ارزد

ایده شما یکتا نیست. در لحظه ای که در حال فکر کردن به ایده ای هستید، فرد یا افراد دیگری هم در جایگاه شما قرار دارند. اگر به موضوعی علاقه دارید احتمالا می توانید ایده های خوبی در آن موضوع پیدا کنید. همچنین چون در زمینه مورد علاقه شماست، برای اجرای آن تلاش خواهید کرد.ممکن است ایده شما در طول زمان تغییر کند. ایده شما رشد می کند و همین بلوغ باعث تمایز از دیگر ایده ها می شود.

ایده خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

پس از اینکه ایده خود را پیدا کردید از به اشتراک گذاشتن آن با دیگران نترسید. اگر به ایده خود ایمان دارید آن را اجرا کنید. اینستاگرام میلیون ها کاربر فعال دارد، اما این شبکه اجتماعی اولین اپلیکیشن اشتراک فیلم و عکس نبود.

دوستان زیادی از به اشتراک گذاشتن ایده هایشان با من می ترسند. چون فکر می کنند آن ها را اجرا می کنم. اما نمی دانند که آنقدر مشغول ایده های خودم هستم که زمانی برای فکر کردن به ایده آن ها ندارم.

ویژگی های اپلیکیشن را براساس ایده اصلی لیست کنید

  • ارزش پیشنهادی اپلیکیشن چیست؟
  • کاربر با استفاده از این اپلیکیشن چه چیزی بدست می آورد؟
  • شما با استفاده کاربر از اپلیکیشن چه چیزی به دست می آورید؟

پاسخ این سوالات در پایان مرحله ایده یابی ساختار مناسبی به ایده شما هدیه می دهد. پس از پاسخ به سوالات بالا، لیست ویژگی های اپلیکیشن را یادداشت کنید.

هر اپلیکیشن اندروید حرفه ای دو گروه ویژگی ها دارد؛ ویژگی های ضروری و ویژگی های اضافی. گروه اول ویژگی هایی هستند که بدون آن ها کارکرد و ارزش پیشنهادی اپلیکیشن برای کاربر مختل می شود. ویژگی های اضافی هم مثل ادویه برای غذا، گروه اول را برای کاربر خوشمزه تر می کند. البته اگر ویژگی های اضافی را حذف کنیم مشکلی بوجود نمی آید.

 

ویژگی های ضروری و ویژگی های اضافی در ساخت اپلیکیشن اندروید حرفه ای.jpg

 

2) ساخت اپلیکیشن

بعد از اینکه ایده خود را پیدا کردید وقت ساخت آن رسیده است. تا کنون ده ها جلسه مشاوره ساخت اپلیکیشن اندروید با افراد مختلف داشته ام. نمی دانم که چند بار این مورد را باید تکرار کنم تا مؤثر باشد؛ با مقدار کم شروع کنید. در ابتدای کار، اپلیکیشن را در ساده ترین حالت ممکن بسازید. اپلیکیشن ابتدایی باید فقط ارزش پیشنهادی را ارائه کند.

طراحی خط داستان

زمانی که کاربر وارد یک اپلیکیشن اندروید حرفه ای می شود نباید احساس سردرگمی کند. این مسئله مهم با طراحی خط داستانی پاسخ داده می شود. منظور از خط داستانی، مسیر حرکت کاربر برای رسیدن به هدفش است. هدفی که با استفاده از اپلیکیشن محقق می شود.

لزوم کوچک بودن اپلیکیشن در ابتدای کار در اینجا مشخص می شود. اپلیکیشن کوچک کاربر را به سرعت به هدفش می رساند. برای طراحی خط داستانی خود را به جای کاربر قرار دهید. کاربر وارد اپلیکیشن می شود. به صروت مداوم از خود بپرسید که “کاربر تا رسیدن به هدفش چه مرحله هایی را باید طی کند؟” .

اگر این سوال را کوتاه پاسخ دهید، مسیر ساخت اپلیکیشن اندروید حرفه ای را به درستی طی می کنید. البته منظور از کوتاهی کم بودت تعداد مراحل رسیدن به هدف کاربر است.

طراحی صفحات

حالا که می دانید کاربر برای رسید هدفش چه مسیری را طی می کند؛ آن را به صفحه های اپلیکیشن تبدیل کنید. هر صفحه اپلیکیشن را به ساده ترین شکلی که می توانید طراحی کنید. در طراحی اولیه نیازی به استفاده از ناصر گرافیکی و حتی رنگ بندی نیست. با این کار سرعت ساخت اپلیکیشن بیشتر می شود.

نرم افزارهای آنلاین و تحت سیستم عامل زیادی برای طراحی صفحات اپلیکیشن وجود دارد. اما پیشنهاد می کنم فایل طراحی صفحات اپلیکیشن را دانلود کنید. آن را چاپ کرده و صفحات را با مداد طراحی کنید. با این روش خلاقیت شما فرصت آزاد شدن پیدا می کند.

 

نرم افزار Balsamiq برای ساخت اپلیکیشن اندروید حرفه ای
نرم افزار Balsamiq برای ساخت اپلیکیشن اندروید حرفه ای

 

ساخت اپلیکیشن اندروید

دو روش کلی برای ساخت اپلیکیشن وجود دارد. در روش اول با برنامه نویسی اپلیکیشن ساخته می شود. اما در روش دوم این کار بدون برنامه نویسی انجام می شود. تصمیم گیری استفاده از هر روش به هزینه در نظر گرفته شده برای ساخت اپلیکیشن ارتباط دارد.

بدون برنامه نویسی

اپلیکیشن ساز ها پدیده ای هستند که به همه ی افراد قابلیت ساخت اپلیکیشن اندروید بدون دانش برنامه نویسی را می دهند. چندین سرویس اپلیکیشن ساز آنلاین و تحت سیستم عامل فارسی در حال فعالیت هستند. اپلیکیشن های ساخته شده با این سرویس ها کیفیت مطلوبی ندارند. البته اپلیکیشن ساز های قدرتمندی هم مثل Buildfire خدمات می دهند که خروجی های با کیفیتی تولید می کنند.

روش دیگر ساختن اپلیکیشن اندروید بدون برنامه نویسی، استفاده از وردپرس است. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای وب سایت است. با نصب افزونه های اپلیکیشن ساز روی این CMS، می توانید یک اپلیکیشن اندروید ( نه چندان حرفه ای) برای وب سایت خود بسازید.

با برنامه نویسی

بهترین روش ساخت اپلیکیشن اندروید حرفه ای برنامه نویسی توسط خودتان یا دیگران است. یادگیری برنامه نویسی اپلیکیشن اندروید نیاز به زمان و پشتکار فراوان دارد. برون سپاری اینکار به دیگران هم مسائل خاص خودش را ایجاد می کند. در نتیجه روش ساخت با برنامه نویسی بسیار دشوارتر از روش های دیگر مثل استفاده از اپلیکیشن ساز ها است. اما خروجی نهایی یک اپلیکیشن اندروید حرفه ای خواهد بود.

 

آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید حرفه ای
ساخت اپلیکیشن با برنامه نویسی آن بسیار دشوار است

 

3) آزمایش و رفع ایرادات

پس از ساخت اپلیکیشن نوبت به آزمایش آن رسیده است. یک اپلیکیشن اندروید به روش های مختلفی آزمایش می شود. اما این نکته را به یاد داشته باشید که برترین اپلیکیشن های اندروید دنیا هم کامل و بدون ایراد نیستند. باز هم به نکته با اپلیکیشن کوچک شروع کردن را تکرار می کنم. اگر در ابتدای کار یک اپلیکیشن کوچک بسازید آزمایش آن هم ساده خواهد بود.

تست اولیه دوستان

دوستان و نزدیکان بهترین افراد برای تست اولیه هستند. اپلیکیشن را برای آن ها ارسال کنید. از آن ها بخواهید که از اپلیکیشن استفاده کنند و انواع ایرادات را به شما بگویند. پیشنهاد می کنم هدیه ای برایشان در نظر بگیرید تا دقیق تر به کار بپردازند. از آن ها تعریف و تمجید نخواهید. بلکه درخواست کنید تا هر گونه مشکل و ایراد را بگویند. معمولا با این کار ایرادات ساخت مشخص می شوند.

رفع ایرادات

لیست ایرادات گزارش شده توسط دوستان را بررسی کنید. بین آنها مواردی که بیشتر حالت پیشنهاد دارند را جدا کنید. فقط ایرادات و مشکلات را نگه دارید. منظور مواردی هستند که در صورت عدم رفع آن ها اپلیکیشن به درستی کار نمی کند. همچنین این مشکلات کاربر را به هدفش نمی رساند.

 

کمال گرایی؛ عامل اصلی تمام نشدن ساخت اپلیکیشن اندروید حرفه ای
کمال گرایی؛ عامل اصلی تمام نشدن ساخت اپلیکیشن اندروید حرفه ای

 

کمال گرایی ممنوع

یکی از مشکلاتی در ساخت اپلیکیشن اندروید درگیر آن هستم کمال گرایی است. میل به بی نقص بودن بسیار خوب است. اما کافی است کنترل نشود تا عامل اصلی تکمیل نشدن ساخت اپلیکیشن اندروید حرفه ای باشد. کمال گرایی تله است و برای رهایی از آن کافی است یک جمله را مدام به یاد بیاورید؛ حتی بهترین اپلیکیشن های دنیا هم بی نقص نیستند.

نتیجه گیری

ساخت اپلیکیشن اندروید حرفه ای مسیر طولانی و پر هزینه ای دارد. یکی از رازهای موفقیت این هدف صبر است. همچنین مشاوره قبل از شروع می تواند این مسیر را برای شما روشن تر کند. اپ آفرینی از طریق صفحه مشاوره می تواند به شما کمک کند.

 

منابع

buildfire biznessapps learnappmaking mindsea

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)