هر روز موبایل ها سهم بیشتری از دسکتاپ ها می گیرند. موبایل ها همیشه همراه ما هستند و این ویژگی کلیدی کاربران را به استفاده بیشتر از موبایل ترغیب می کند. در سه سال گذشته استفاده از موبایل ها بیش از 5 برابر شده است. همچنین 80 درصد زمان استفاده از موبایل ها صرف اپلیکیشن ها می شود. ساخت اپلیکیشن موبایل از هر زمان دیگری ساده تر شده است. اگر شما هم می خواهید از این بازار پرطرفدار سهمی داشته باشید، این مقاله می تواند به شما کمک کند.

چرا باید اپلیکیشن بسازید

هنوز شک دارید که باید یک اپلیکیشن موبایل بسازید؟ کافی است 7 مزیت داشتن اپلیکیشن که در ادامه آمده است را بخوانید.

🎁دوره ویدئویی رایگان: چگونه با ساخت اپلیکیشن های موبایل کسب درآمد کنیم؟  ثبت نام رایگان

 

1) برند را تقویت می کند

در گذشته کسب و کار ها با هدایای تبلیغاتی کاربردی مثل تقویم می خواستند همیشه جلوی چشم مشتریان باشند. اما امروزه چه چیزی به ما از موبایل نزدیک تر است. داشتن یک اپلیکیشن روی موبایل مشتریان یکی از قوی ترین روش های بازاریابی است. اپلیکیشن موبایل یکی از کم هزینه ترین راه های ارتباطی با مشتریان است. این ارتباط مستقیم، اختصاصی و متناسب با مشتریان کسب و کار است.

2) اجازه می دهد با مشتریان تعامل موثری داشته باشید

یک اپلیکیشن موبایل به کاربر اجازه ی تعامل را می دهد. در حقیقت دیگر کاربر حالت منفعل ندارد و می تواند با این ابزار بازاریابی قدرتمند تعامل برقرار کند. همچنین کاربر می تواند محتوای بروز و مداوم دریافت کند تا همچنان با شما و کسب و کارتان در ارتباط باشد.

مشتری می خواهد با شما ارتباط بگیرد یا سریع ترین مسیر ارتباطی با شما و کسب و کارتان را بیابد. بدون شک نه وب سایت و نه شبکه های اجتماعی به سرعت اپلیکیشن این مزیت را در اختیار مشتری قرار نمی دهد.

3) محتوا و محتوا و محتوا

مشتریان سخت گیر امروزی را فقط می توان با محتوای ارزشمند راضی کرد. اگر بهترین محتوای موجود در کره زمین را بسازیم ولی کسی آن را نبیند در حقیقت چیزی نساختیم. یکی از بهترین و سریع ترین رسانه های محتوا اپلیکیشن موبایل است.

4) اطلاعات مشتریان بالقوه

یک فرایند ثبت نام در اپلیکیشن اطلاعات تماس مشتریان بالقوه جمع آوری می کند. همچنین ابزار های تحلیلی قدرتمندی مثل Firebase می توانند آمار کاربردی مطلوبی از فعالیت کاربران در اپلیکیشن در اختیار شما قرار دهد.

نمونه واقعی: در یکی از اپلیکیشن هایم مسیری که کاربران برای خرید طی می کنند را بررسی کردم. با استفاده از این داده ها متوجه شدم که کاربرانی که از جشنواره وارد مرحله خرید شده اند، تقریبا با کاربرانی که از صفحه مقالات آمده اند برابر است.

 

5) سرعت بیشتر

اپلیکیشن های موبایل بیش از یک و نیم برابر هر پلتفرم دیگری بر روی موبایل سریع تر اند. این سرعت به این معنی است که کاربران به طور مثال تعامل سریع تری با اپلیکیشن موبایل نسبت به وب سایت همان کسب و کار دارند.

6) دسترسی ساده تر به قابلیت های کاربردی موبایل

موبایل ها دارای قابلیت های کاربری زیادی مثل دوربین و GPS دارند. اپلیکیشن های زیادی ساخته شده اند تا به راحتی و با کمک دوربین موبایل کد های QR را اسکن می کنند و کاربران را به مرحله ی دیگری هدایت می کنند.

7) ارسال نوتیفیکشن

نوتیفیکیشن ها ویژگی بسیار کاربری سیستم عامل های موبایل است که در اختیار اپ آفرین ها قرار می گیرد. با استفاده نوتیفیکیشن ها، اپ آفرین می توان اطلاع رسانی هایی برای کاربر ارسال کند که به تعامل مجدد کاربر با کسب و کار شما ختم شود.

نوتیفیکیشن در اندروید و آی او اس
نوتیفیکیشن اندروید (سمت چپ) و آی او اس (سمت راست)

چه نوع اپلیکیشن هایی می توانید بسازید

اپلیکیشن های موبایل از نظر ساخت به دو نوع تقسیم می شوند. در ادامه با شیوه های ساخت اپلیکیشن های موبایل به صورت خام و پلتفرم چندگانه آشنا می شوید.

1) خام ( Native )

در این شیوه ساخت اپلیکیشن فقط برای یک نوع سیستم عامل موبایل ساخته می شود. در این شیوه برای انتشار اپلیکیشن برای سیستم عامل دیگر به برنامه نویسی مجدد نیاز است. برای مثال اپلیکیشنی که برای سیستم عامل اندروید ساخته شده است را نمی توان روی سیستم عامل iOS اجرا کرد.

مزایا

 • اپلیکیشن نهایی بسیار سریع
 • استفاده کامل از همه ی ویژگی های موبایل و سیستم عامل مثل دوربین

معایب

 • زمان بر بودن
 • برنامه نویسی هر سیستم عامل به صورت جداگانه
اندروید استودیو
محیط برنامه نویسی اندروید استودیو و اپلیکیشن نوشته شده با جاوا

2) پلتفرم های چندگانه ( Hybrid یا Cross-Platform )

اپلیکیشن هایی که با استفاده از شیوه چندگانه ساخته می شوند، معمولا با استفاده از تکنولوژی های برنامه نویسی وب اجرا می شوند. در این شیوه ساخت اپلیکیشن موبایل، می توان با یک کد برنامه نویسی شده برای هر سیستم عاملی اپلیکیشن موبایل ساخت. یکی از محبوب ترین پلتفرم های چندگانه React Native است.

مزایای

 • برنامه نویسی و تولید خروجی سریع
 • یک بار برنامه نویسی برای همه ی سیستم عامل ها
 • هزینه زمانی و مالی کمتر برای رفع عیب و ارائه بروزرسانی

معایب

 • بروز برخی مشکلات در کارایی و سرعت اپلیکیشن نهایی
 • مشکلات طراحی یکپارچه در سیستم عامل های مختلف و نیاز به بازنویسی برخی ویژگی ها

محبوب ترین دسته بندی های اپلیکیشن موبایل

تعداد کاربران فعال ماهانه محبوب ترین اپلیکیشن های شبکه اجتماعی

هر اپلیکیشن موبایل در یک یا چند دسته بندی قرار می گیرد. دسته بندی ها نوعی تعیین جنسیت برای اپلیکیشن ها هستند. در کانال های انتشار پرکاربر مثل Play Store و App Store دسته بندی های زیادی وجود دارد. اما در ادامه با محبوب ترین آن ها آشنا می شوید.

1) شبکه اجتماعی و پیام رسانی

پرکاربر ترین اپلیکیشن های دنیا در این دسته بندی قرار دارند. اپلیکیشن اینستاگرام هم اکنون بیش از 1 میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد. تقریبا می توان گفت هیچ کاربر موبایلی وجود ندارد که بگوید من از شبکه های اجتماعی استفاده نمی کنم.

2) کاربردی

اگر اپلیکیشن های شبکه اجتماعی پرکاربر باشند، دسته بندی کاربردی جایگاه محبوب ترین اپلیکیشن های موبایل هستند. اپلیکیشن های کاربردی به کاربران در امور روزمره شان کمک می کنند. ممکن است یک اپلیکیشن کاربردی تعداد کاربر کمی داشته باشد، اما مطمئن باشید که همین تعداد کم وفادار هستند. یکی از کاربردی ترین اپلیکیشن های موبایل Todoist است.

3) بازی

اعتیاد اصل جدایی ناپذیر بازی های موبایل است. درآمد های کم نظیری در این دسته بندی برای ناشران تولید می شوند. برای مثال بازی Candy Crush روزانه یک میلیون دلار درآمد ایجاد می کند. حتی اگر اپلیکیشن های بازی آیتم های مجازی نفروشند، تبلیغات درون بازی ها درآمد قابل توجهی دارد.

آمار کاربران فعال بازی Candy Crush از ابتدای سال 2012 تا انتهای 2018
آمار کاربران فعال بازی Candy Crush از ابتدای سال 2012 تا انتهای 2018

به جز موارد بالا، دسته بندی های دیگری هم در کانال های انتشار وجود دارد. از مهم ترین دسته بندی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اخبار
 • ابزار
 • خرید
 • سفر

پرطرفدار ترین زبان های برنامه نویسی اپلیکیشن

1) HTML 5

زمانی HTML فقط برای طراحی صفحات وب استفاده می شد. اما با ظهور پلتفرم های چندگانه مثل React Native و Ionic از این زبان برای ساخت اپلیکیشن موبایل هم استفاده می شود. با پیشرفت های HTML در نسخه پنجم خود، دسترسی به ویژگی های موبایل راخت تر شده است. یکی از مزیت های این زبان راحتی بی نظیر در یادگیری است.

2) جاوا ( Java )

جاوا یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی حال حاضر جهان است. اکثر اپلیکیشن های ساخته شده برای سیستم عامل اندروید با این زبان برنامه نویسی ساخته شده اند. قدرت مثال زدنی جاوا در شی گرایی یکی از دلایل محبوبیت آن است.

اگر با یکی از زبان های برنامه نویسی آشنا باشید، مهاجرت به جاوا بسیار ساده است.

3) Objective-C و سوئیفت ( Swift )

شرکت اپل این زبان برنامه نویسی را برای توسعه اپلیکیشن موبایل برای سیستم عامل iOS ارائه کرده است. همچنین Objective-C زبان برنامه نویسی اپلیکیشن های سیستم عاملmacOS هم است.

شرکت اپل سوئیفت را جایگزینی برای Objective-C معرفی کرده است. این زبان ایرادات مطرح شده در Objective-C را برطرف کرده و کار را برای برنامه نویسان ساده کرده است.

🎁چگونه با ساخت اپلیکیشن های موبایل کسب درآمد کنیم؟  ثبت نام رایگان

 

قبل از ساخت اپلیکیشن چه چیزهایی باید بدانید

قبل از اینکه شروع به ساخت اپلیکیشن کنید، باید گام های زیر را طی کنید.

1) تحقیقات بازار

ممکن است فکر کنید ایده شما خارق العاده باشد، اما نیاز کاربران چیزی کاملا متفاوت است. قبل از هر قدمی برای ساخت اپلیکیشن باید بدانید که جامعه کاربران هدف شما چه چیزی می خواهند. تحقیقات بازار شما از چیزی که فکر می کنید درست است به چیزی که واقعا درست است نزدیک می کند.

تحقیقات بازار

2) انتخاب سیستم عامل و شیوه ساخت

پس از شناخت نیاز کاربر، باید سیستم عامل اپلیکیشن و شیوه ساخت آن را مشخص کنید. اگر می خواهید برای سیستم عامل های محبوب موبایل اپلیکیشن بسازید، پلتفرم های ساخت اپلیکیشن چندگانه گزینه بهتری برای شروع باشد. همچنین می توانید از اپلیکیشن ساز های آنلاین هم استفاده کنید.

3) یک توسعه دهنده موبایل بیابید

یک توسعه دهنده ایده شما را به اپلیکیشن موبایل تبدیل می کند. قبل از ارتباط با توسعه دهنده باید همه ی جزئیات ساخت را در نظر گرفته باشید. سیستم عامل و شیوه ساخت را مشخص کنید. در ارتباط با توسعه دهنده باید مطمئن شوید که او هدف شما از ساخت اپلیکیشن تان را متوجه شود.

4) شیوه کسب درآمد را مشخص کنید

تقریبا همه ی اپلیکیشن های موبایل با انگیزه تجاری ساخته می شوند. قبل از اینکه شروع به ساختن کنید، هدف تجاری اپلیکیشن را مشخص کنید. پرکاربرد ترین مدل های کسب درآمد از اپلیکیشن های موبایل عبارتند از:

 • یکبار فروش
 • تبلیغات
 • حمایت مالی
 • فریمیوم
 • عضویت ماهانه
 • پراداخت حق سرویس ( پرداخت به ازای استفاده )
 • فروش محصول
 • واسطه گری
آمار شیوه درآمد محبوبترین اپلیکیشن ها
آمار شیوه درآمد محبوبترین اپلیکیشن ها

5) برنامه بازاریابی طراحی کنید

اگر بهترین اپلیکیشن دنیا را هم ساخته باشید، اما از وجود آن کسی باخبر نباشد، در واقع چیزی نساخته اید. برنامه بازاریابی مجموعه ای از اقدامات برای دیده و دانلود شدن اپلیکیشن توسط کاربران هدف است. در ادامه بهترین روش های بازاریابی اپلیکیشن آمده است.

رایگان

 • شبکه های اجتماعی
 • بازاریابی محتوایی
🎁دوره رایگان آشنایی با اپ آفرینی چگونه با ساخت اپلیکیشن های موبایل کسب درآمد کنیم؟  ثبت نام رایگان

غیر رایگان

 • تبلیغات کلیکی
 • معرفی اپلیکیشن در بلاگ های رسمی

ویژه

 • شبکه تبلیغات اپ آفرینی : در این روش، با استفاده از اپلیکیشن های قبلی تان، اپلیکیشن جدید را تبلیغ می کنید

اپلیکیشن خود را مرحله به مرحله بسازید

حال که همه ی نقشه حرکت را طراحی کرده اید وقت عمل است. اکنون با 8 حرکت می توانید کیش و مات کنید.

1) هدف را مشخص کنید

قرار نیست همه چیزی که می خواهید در اپلیکیشن داشته باشید را در نسخه اول عرضه کنید. بهتر است که در نسخه اول ارزش پیشنهادی اصلی را قرار دهید. اینکار هزینه های مالی و زمانی را کاهش می دهد. همچنین باعث می شود زودتر خواسته کاربران را متوجه شوید و اپلیکیشن را مطابق خواسته آن ها هدایت کنید.

2) صفحات اپلیکیشن را نقاشی کنید

چه خودتان بخواهید اپلیکیشن را توسعه دهید یا یک توسعه دهنده، هر دو باید بدانید که ارزشهای پیشنهادی شما چگونه در اپلیکیشن ارائه می شوند. تمام صفحات اپلیکیشن را با استفاده از فایل خام طراحی صفحات اپلیکیشن نقاشی کنید.

فایل خام طراحی صفحات اپلیکیشن
فایل خام طراحی صفحات اپلیکیشن

برای هر صفحه اسم مخصوص بگذارید که بتوانید به راحتی آنها را در ذهن مرتب کرده و به هم ارتباط دهید. فکر کنید که شما یک کارگردان و در حال ساخت فیلم اپلیکیشن خودتان هستید. هر چیزی که در ذهنتان میگذرد ، در اپ های دیگر دیده اید و یا فکر میکنید برای کاربر جذاب است را نقاشی کنید. کشیدن آنچه در ذهن دارید می تواند سرعت و شفافیت مؤثری به اپلیکیشن نهایی بدهد.

3) با توسعه دهنده تان دست به یقه نشوید

اگر توسعه دهنده خودتان هستید که همه چیز راحت است. اما درصورتیکه با توسعه دهنده ای وارد همکاری شده اید خودتان را برای کار آماده کنید. البته صبر فراوان را هم چاشنی کنید که در ارتباط با هر توسعه دهنده ای لازم است. پیدا کردن یک توسعه دهنده حرفه ای کمی زمان بر است، اما به هزینه جست و جویش می ارزد.

وقتی خودم توسعه دهنده بودم بسیاری از معایب رفتاری ام به عنوان توسعه دهنده را متوجه نمی شدم. اما همینکه با توسعه دهنده ای حتی بهتر از خودم وارد همکاری شدم معایب رفتاری  توسعه دهندگان را متوجه شدم. صبر اولین واژه ای است که در کار با هر توسعه دهنده ای به ذهنم می آید. توسعه دهندگان انسانهایی هستند که با زحمت و پشتکار، علمی کاربردی را به دست آورده اند. همه چیز در ظاهر اپلیکیشن ها ساده است ، اما اتفاق های پیچیده ای برای ساخت آنها روی می دهد.

اولین چیزی که در ارتباط با توسعه دهنده صبر را برای شما لازم می کند ، انتقال مفاهیم است. در طول یک همکاری مواردی اتفاق میافتد که شما یا توسعه دهنده در انتقال مفهومی که در ذهن دارید به مشکل برخورد می کنید.

توسعه دهندگان ربات نیستند
توسعه دهندگان ربات نیستند

همچنین زمانی که در روند توسعه مشکل یا ابهامی برای توسعه دهنده پیش می آید، ممکن است پاسخ او را متوجه نشوید. توسعه دهندگان یک ربات توسعه اپلیکیشن نیستند که تا چیزی بگویید برایتان فراهم کنند. گاهی اوقات چیزی که شما میخواهید فراتر از قابلیتهای سیستم عامل است، اما خودتان این را نمی دانید و رابطه خوب خود با توسعه دهنده را از دست می دهید.

روی هر صفحه که نقاشی کرده اید با توسعه دهنده صحبت کنید تا به طرح ذهنی شما نزدیکتر شود. مراحل توسعه را بر اساس صفحاتی که نقاشی کرده اید پیش ببرید. برای مثال مرحله اول توسعه را، توسعه صفحه اصلی اپ در نظر بگیرید. مرحله دوم توسعه اجرای صفحه درباره ما و همینطور تا اجرای تمام صفحات پیش بروید. به این شکل یک صف از مراحل میسازید که آن را صف توسعه می نامیم.

4) نتایج را بررسی کنید

نتیجه به دست آمده از یک یا چند صفحه را بررسی کنید تا اشکالات را متوجه شوید. در صورت مشاهده هر مشکلی، برای بررسی بیشتر، صفحه موردنظر را به انتهای صف توسعه برگردانید. در صورتی که صفحه بررسی شده بدون مشکل بود از صف توسعه خارج کنید. به همین صورت ادامه دهید تا همه ی صفحات بدون اشکال اجرا شوند.

 

🎁چگونه با ساخت اپلیکیشن های موبایل کسب درآمد کنیم؟  ثبت نام رایگان

 

5) منتشر کنید

برای پریدن از یک جوی بلند نیاز به دورخیز دارید. پس از اجرای کامل اپلیکیشن آن را به دوستان و نزدیکان بدهید تا نظرشان را بگویند. از دوستان و نزدیکان بخواهید ایرادات کار شما را بیان کنند. پس از رفع ایرادات اپلیکیشن را در کانال های انتشار قرار دهید. اپ استور، پلی استور و کافه بازار نمونه هایی از کانال انتشار وابسته هستند. البته ممکن از پس از ارسال اپلیکیشن برای این اپ استور ها، اپلیکیشن شما را رد و منتشر نکنند.

اینستاگرام شبکه اجتماعی مناسبی برای پیدا کردن پذیرندگان اولیه است. برای این هدف، می توانید یک صفحه اینستاگرام برای اپلیکیشن ایجاد کنید.

6) پس از انتشار

پس از انتشار هم در این مرحله بمانید. در این مرحله همه چیز را یادداشت کنید. نظرات، پیشنهادها و ایده های جدید که منجر به ارائه یک ارزش پیشنهادی جدید یا بهبود ارزشهای پیشنهادی قبلی می شود را بنویسید. همهی آنها را بررسی کنید. این موارد را بهصورتی که زمان کم و نتیجه مؤثرتری دارند مرتب کنید. حال این موارد را به مرحله دو ببرید و به ترتیب ادامه دهید. پس از چند بار دورخیز خواهید دید که همزمان با حفظ کاربران قبلی اپ ، کاربران زیادی به آنها افزوده میشود.

 

نتیجه گیری

شروع کردن مهم ترین چیز است. اگر می خواهید یک اپلیکیشن داشته باشید فقط کافی است که شروع کنید. بدون شک این آموزش برای ساخت اپلیکیشن موبایل کافی نیست. اما چراغ هایی در ذهن شما روشن می کند که مسیر ساخت را ساده تر می کند.

 

🎁بهترین شروع: دوره رایگان آشنایی با اپ آفرینی  ثبت نام رایگان

منابع

https://www.coursehero.com/file/p6mffut/Time-spent-per-day-on-mobile-phones-has-increased-about-575-in-just-3-years/

https://www.codester.com/blog/how-to-create-an-app-the-complete-guide/

https://learnappmaking.com/how-to-make-an-app/

https://www.codementor.io/codementorteam/how-to-build-app-from-scratch-beginner-programmer-7z0atq56w

http://www.biznessapps.com/blog/how-to-build-a-mobile-app-in-12-easy-steps/

https://developer.android.com/training/basics/firstapp

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)