فقط در سال گذشته و تنها از دو کانال انتشار اپ استور اپل و پلی استور گوگل، اپلیکیشن های موبایل بیش از 71 میلیارد دلار درآمد کسب کرده اند. این رقم با در کسر سهم کانال های انتشار حدود 58 میلیارد دلار بدست می آید. این حجم درآمد هر گونه هزینه ساخت اپلیکیشن را توجیه می کند. البته باید در نظر گرفت که همیشه هزینه های بالا به معنی خروجی نهایی با کیفیت نیست.

🎁دوره ویدئویی رایگان: چگونه با ساخت اپلیکیشن های موبایل کسب درآمد کنیم؟  ثبت نام رایگان

هزینه ساخت اپلیکیشن شامل چیست؟

از دید اپ آفرینی هزینه ها به دو بخش کلی هزینه های مالی و هزینه های زمانی تقسیم می شوند. برای مثال در تبلیغات هزینه های مالی صرف می شود. تنها مورد خاص در این دسته بندی نیروی انسانی است که هر دو هزینه مالی و زمانی را طلب می کند. هزینه های مالی و زمانی بهم وابسته هستند. به صورتی که با کاهش زمان ارائه نتیجه، هزینه های مالی افزایش پیدا می کنند. نکته قابل توجه اینجاست که افزایش زمان به هر دلیلی نیز با افزایش هزینه ای مالی روبرو می شود.

هزینه زمانی ساخت اپلیکیشن

هزینه زمانی

زمان معقول برای ساخت اپلیکیشن، از ساده ترین تا پیچیده ترین بین 30 تا 180 روز کاری متغیر است. این زمان بسته به هزینه مالی و توانایی فرد یا افراد توسعه دهنده کم یا زیاد می شود. برای تخمین هزینه زمان ساخت اپلیکیشن می توانید از جدول پیشنهادی زیر استفاده کنید.

عنوان زمان مورد نیاز
تبدیل طراحی گرافیکی به صفحه اپلیکیشن بدون اتصال به سرور به ازای هر صفحه 2 روز
ارتباط  صفحه اپلیکیشن به سرور به ازای هر صفحه 2 روز
برنامه نویسی سمت سرور به ازای هر URL بدون منطق* 1 روز
برنامه نویسی سمت سرور به ازای هر URL با منطق نامعلوم
اجرای هر صفحه وب سایت مدیریت 1 روز
انتخاب پالت رنگی و طراحی آیکون 3 روز
خطایابی** 8 روز

* منظور از منطق، نوعی طراحی مسیر حرکت و ارائه پاسخ ( الگوریتم ) است که پس از انجام آن بعضی از کار ها خودکار می شوند.

** خطایابی یکی از بخش های بسیار مهم توسعه اپلیکیشن است. در صورتی که منطق اپلیکیشن خطا داشته باشد، ممکن است زمان خطایابی افزایش پیدا کند.

جدول بالا پیشنهادی است و شما می توانید آن را نپذیرید. اما یک تخمین کلی از حدود زمانی اجرای اپلیکیشن به دست می دهد.

هزینه مالی

هزینه ساخت اپلیکیشن از بُعد مالی گاهی سرسام آور می شود. پیشنهاد می کنم قبل از برآورد و پرداخت هزینه مالی، هزینه زمانی ساخت اپلکیشن را محاسبه کنید. با اینکار تخمین هزینه مالی راحت تر است. هزینه مالی همیشه صرف منابع انسانی و تجهیزات می شود.

1) هزینه های نیروی انسانی

با تخمین زمان حدودی اپلیکیشن و ضرب آن در 8، میزان نفر ساعت بدست می آید. همچنین با توجه به تجربه بهتر است عدد بدست آمده را مجددا در 2 ضرب کنیم. این ضرب مجدد را به دلیل عدم استفاده مفید از زمان توسط نیروی انسانی انجام می دهیم. میزان دستمزد هر توسعه دهنده براساس مهارت و سابقه کاری اش متغیر است. نرخ متوسط یک توسعه دهنده در ایران هر ساعت 35 هزار تومان است.

هزینه نیروی انسانی در ساخت اپلیکیشن

با استفاده از عدد نفر ساعت بدست آمده و ضرب آن در 35 هزار تومان، میزان دستمزد یک توسعه دهنده تازه کار بدست می آید. برای مثال یک اپلیکیشن ساده بدون ارتباط با سرور، دارای 6 صفحه به صورت زیر محاسبه می شود.

( 12 روز ( هزینه زمانی اجرای 6 صفحه ) + 3 روز ( هزینه زمانی طراحی آیکون و پالت ) + 8 روز (خطایابی)  ) × 8 ( ساعت کار در روز ) × 35000 ( دستمزد ساعتی توسعه دهنده)

پس هزینه زمانی این مثال 23 روز کاری معادل 184 ساعت است. با ضرب 184 در 35 هزار تومان عدد 6,440,000 تومان برای دستمزد توسعه دهنده به دست می آید.

2) هزینه تجهیزات

این هزینه مالی منطبق بر ضرب المثل مشهور هر چقدر پول بدی آش می خوری است. تا یک حد مشخص، هزینه تجهیزات طبیعی است. تجهیزاتی مثل سرور، دامنه، اینترنت و سخت افزار مورد نیاز در هر اپلیکیشن ضروری هستند. اما با کمی دقت می توانید این هزینه را بهینه کنید. در انجام هزینه مالی برای تجهیزات همیشه این نکنه تجاری را به یاد داشته باشید: “برای موفقیت از کم شروع کن” .

تخمین هزینه ساخت اپلیکیشن به روش پرس و جو در بازار

می توانید بجای انجام محاسبات بالا، مستقیما با توسعه دهندگان ارتباط برقرار کنید و از او بخواهید که برای شما تخمین هزینه کند. تاکید کنید که هر دو هزینه زمانی و مالی را بگویند. پیدا کردن توسعه دهندگان برای ساخت اپلیکیشن بسیار ساده است. انجمن های گفتوگو، وب سایت های انجام پروژه به صورت فریلنسری مثل پونیشا و همایش های مختلف از روش های پدا کردن توسعه دهندگان است.

همچنین می توانید در وب سایت پونیشا اپلیکیشن خود را به صورت پروژه تعریف کنید. پس از انتشار، توسعه دهندگان تخمین هزینه ها را انجام می دهند.

محاسبه هزینه ساخت اپلیکیشن با استفاده از سرویس های خارجی

در ادامه لیست بهترین وب سایت های محاسبه هزینه ساخت اپلیکیشن آمده است. پیشنهاد می کنم به هزینه مالی توجه نکنید و فقط از محاسبه هزینه زمانی آن ها استفاده کنید.

نتیجه

بهترین راه برای بدست آوردن هزینه ساخت اپلیکیشن صحبت با توسعه دهنده است. برای اطمینان با چند توسعه دهنده صحبت کنید و میانگین صحبت هایشان را بدست آورید.

این مقاله را براساس مقالات زیر و تجربیات شخصی نگارش کردم.

https://sensortower.com/blog/app-revenue-and-downloads-2018
http://howmuchtomakeanapp.com/
https://thinkmobiles.com/blog/how-much-cost-make-app/
https://buildfire.com/app-development-costs-difference/

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)