یکی از بهترین روش ها برای دانستن اینکه اپلیکیشن در چه مرحله ای از مسیر رشد خود قرار دارد، نسخه دهی اپلیکیشن است. هر زمان که نسخه جدیدی از اپلیکیشن آماده انتشار می شود، نسخه آن براساس تعداد و نوع تغییرات انجام شده افزایش می یابد.

در مواردی نسخه دهی به ابزار بازاریابی اپلیکیشن تبدیل می شود. مثلا برخی از اپلیکیشن‌ها برای اینکه به کاربران نشان دهند که از رقبا جلوتر هستند، عامدانه شماره نسخه را افزایش می دهند.

 

 

در این مقاله انواع شماره نسخه را بررسی خواهیم کرد. البته تا زمانی که از نسخه دهی اپلیکیشن به صورت معنایی استفاده کنیم؛ یعنی نسخه 1.9.0 اپلیکیشن قبل از 1.10.0 عرضه شود. چون ممکن است توسعه دهندگان یک اپلیکیشن براساس استراتژی مورد نظرشان از در نسخه دهی از نظم خاصی پیروی نکنند.

انواع نسخه دهی اپلیکیشن

در سیستم های نسخه دهی، معمولا یک ترکیب سه تایی که با نقطه از هم جدا می شوند مرسوم است. پیشنهاد می کنم یک بخش به این سیستم اضافه کیند که به آن نسخه پیش از انتشار گفته می شود.

در سیستم سه بخشی نسخه دهی، به ترتیب بخش اول از سمت چپ، نسخه اصلی(Major)، بخش دوم نسخه جزئی (Minor) و بخش سوم نسخه وصله (Patch) نامیده می شوند.

 

نسخه دهی اپلیکیشن

 

شماره نسخه پیش انتشار

در این نسخه از اپلیکیشن شماره نسخه اصلی صفر در نظر گرفته می شود. با این شماره (صفر) این نکته بیان می شود که اپلیکیشن هنوز به نسخه پایدار نرسیده و قابل تکیه نیست. .9.0 مثالی از شماره نسخه پیش از انتشار است. همچنین ممکن است در کنار شماره نسخه واژه های alpha و beta هم نوشته می شود؛ برای مثال 0.1.1-alpha

 

شماره نسخه اصلی

وقتی اصلاحات کلی در اپلیکیشن صورت می پذیرد، شماره نسخه اصلی افزایش داده می شود. همچنین بعضی از سازندگان با بهبود یا تغییر ظاهر اپلیکیشن هم به شماره نسخه اصلی اضافه می کنند. برای مثال در شماره نسخه 4.0.0، عدد 4 نشانه شماره نسخه اصلی است.

 

شماره نسخه جزئی

قابلیت جدید، اصلاح یک ایراد کلی و بهبودهای جزئی که با نسخه اصلی فعلی سازگار هستند، دلایل قابل قبولی برای افزایش شماره نسخه جزئی است. عدد 8 در شماره نسخه 2.8.1 شماره نسخه جزئی است.

 

برای شماره نسخه اصلی و جزئی به صورت بلند مدت و کوتاه مدت برنامه ریزی کنید. این برنامه های زمانی برای توسعه دهنده نظم فکری ایجاد می کند. در شرایطی که در زمان های مشخص شده بروزرسانی ها انجام نشد، موعد برنامه ها را به زمان عقب تری منتقل کنید.

 

شماره نسخه وصله

این شماره زمانی افزایش پیدا می کند که ایراد (bug) یا مجموعه ای از ایراد های جزئی رفع شده اند. رفع این ایرادها با نسخه فعلی سازگار است و کاربر تغییرات کلی را مشاهده نمی کند. عدد 5 در نسخه 1.1.5 نمونه ای از شماره نسخه وصله است. مراقب زیاده روی در شماره نسخه وصله باشید.

 

نسخه دهی اپلیکیشن های اندروید

برای نسخه دهی اپلیکیشن های اندروید از versionCode و versionName استفاده می شود. از آنجا که ممکن است توسعه دهندگان از منطق نسخه دهی اپلیکیشن به صورت معنایی پیروی نکنند، گوگل افزایش versionCode را برای اعلام بروزرسانی الزامی کرد. همچنین برای نمایش نسخه بندی به همه، توسعه دهندگان اپلیکیشن های اندروید می توانند versionName را به هر شکلی که می خواهند بنویسند. versionCode و versionName در فایل build.gradle اپلیکیشن قرار داده شده اند.

 

نتیجه گیری

نسخه دهی اپلیکیشن و نظم افزایش آن نشان دهنده حرفه ای بودن توسعه اپلیکیشن است. همچنین استفاده معنادار از آن باعث می شود به عنوان توسعه دهنده مسیر رشدی که طی کردیم و در پیش داریم را گم نکنیم. همچنین گاهی زیاده روی در توجه به نسخه دهی اپلیکیشن بخش قابل توجهی از تمرکز ما را هدر می دهد.

 

منابع

https://semver.org
https://blog.twitch.tv/ios-versioning-89e02f0a5146
https://developer.android.com/studio/publish/versioning

1 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

1 دیدگاه

  • amoozeshdm.com
    ارسال شده 25 اسفند 1398 در 10:15 ب.ظ 0Likes

    عالی بود

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)