روش های مختلفی برای ساخت یک اپلیکیشن موبایل در دسترس است. هر روش مزایا و معایب خاص خودش را دارد. اما دلیل اصلی بوجود آمدن این روش ها صرفه جویی در هزینه های زمانی و مالی است.

چرا از نظر ساخت

با توجه به دسته بندی اپلیکیشن، تصمیم برای انتخاب هر روش ساخت ساده تر می شود. مثلا برای ساخت سریع نمونه اولیه اپلیکیشن، بهترین انتخاب، ساخت اپلیکیشن هیبریدی است. چون این نوع اپلیکیشن ها در زمان واحد برای سیستم عامل های مدرن موبایل خروجی همزمان ارائه می کنند.

اپلیکیشن بومی (Native)

منظور از بومی، پلتفرمی است که شرکت سازنده سیستم عامل موبایل معرفی می کند. سیستم عامل اندروید را شرکت گوگل ساخته است. این شرکت برای ساخت اپلیکیشن اندروید پیشنهاد می کند که با استفاده از زبان های برنامه نویسی جاوا یا کاتلین در محیط توسعه اندروید استودیو استفاده شود. همچنین شرکت اپل برای ساخت اپلیکیشن iOS استفاده از زبان برنامه نویسی Swift در محیط توسعه XCode توصیه می کند.

محیط های توسعه اپلیکیشن بومی پرکاربر

به اپلیکیشن های ساخته شده توسط مسیرهای پیشنهادی شرکت سازنده سیستم عامل موبایل، بومی یا Native گفته می شود. البته این نقطه پایانی نیست و تقریبا اکثر سیستم عامل های موبایل امروزی اجازه ساخت اپلیکیشن به روش های دیگر را هم می دهند.

اپلیکیشن ترکیبی (هیبریدی)

پس از معرفی سیستم عامل های موبایل پرکاربر مثل اندروید و iOS یک مسئله جدی بوجود آمد. برای هر سیستم عامل باید اپلیکیشن مخصوص به آن سیستم عامل ساخته شود. مثلا برای ساخت یک اپلیکیشن که هم روی اندروید و هم روی iOS اجرا شود باید دو اپلیکیشن کاملا جدا از هم برنامه نویسی شود. در نهایت دو کد متفاوت حاصل می شود که احتمالا دو توسعه دهنده اندروید و آی او اس جدا از هم نیاز است.

در سالهای اخیر تکنولوژی های نرم افزاری مختلفی برای پاسخ دادن به این مسئله معرفی شدند. معروف ترین و پر استفاده ترین آن ها در حال حاضر React Native است. این پلتفرم که توسط شرکت فیسبوک پشتیبانی می شود، قول دو خروجی Android و آی او اس را براساس یک کد می دهد. در نتیجه یک توسعه دهنده React Native می تواند با یک بار برنامه نویسی دو اپلیکیشن ارائه دهد.

ری اکت نیتیو

البته این روش دردسر های زیادی دارد. برای مثال برخی از تکنولوژی های نرم افزاری مثل نوتیفیکیشن در دو سیستم عامل پر استفاده امروز کاملا متفاوت است. ممکن است توسعه دهنده برای استفاده از Notification در اپلیکیشن خود برای هر سیستم عامل کد جداگانه بنویسد.(که باز هم می شود همان روش بومی!)

اپلیکیشن بر پایه وب

فراگیری تلفن های هوشمند باعث شد که استفاده از وب بیشتر شود. به همین دلیل موضوع طراحی واکنش گرا شدن صفحات وب داغ شد. این قضیه وب سایت ها را برای موبایل بهینه کرد. کم کم وب سایت ها توانستند با کمک مرورگرهای موبایل به امکانات بیشتری از موبایل دسترسی پیدا کنند. در نتیجه امروزه اپلیکیشن هایی را می بینیم که با توجه به دسته بندی شان تقریبا مثل یک اپلیکیشن Native عمل می کنند.

به اپلیکیشن هایی که با استفاده از HTML ، CSS و JavaScript ساخته می شوند و از امکانات موبایل استفاده می کنند وب اپلیکیشن می گویند. این اپلیکیشن ها با بسترهای PWA قابلیت نصب رو تلفن همراه را هم دارند.

نتیجه گیری

در اولین قدم باید دسته بندی اپلیکیشن مشخص شود. در برخی از دسته بندی ها مثل فروشگاه اینترنتی، می توان با انتخاب روش های کم هزینه تر مثل وب اپ صرفه جویی کرد. اما در نهایت کامل ترین انتخاب اپلیکیشن های بومی (Native) هستند. در مقابل گزینه مناسب برای یک خروجی سریع ساخت اپلیکیشن هیبریدی است.

منبع

https://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_app#Types
http://pordoweb.com/post/55/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A7%D9%BE%D9%84%DB%8C%DA%A9%DB%8C%D8%B4%D9%86-%D9%85%D9%88%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D9%84
https://thinkmobiles.com/blog/popular-types-of-apps/
https://www.pcloudy.com/types-of-mobile-apps/
https://clevertap.com/blog/types-of-mobile-apps/
https://blog.trigent.com/different-types-of-mobile-applications-native-hybrid-and-web-apps

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

[mc4wp_form id="517"]

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)